Time: 0.0019 Seconds\n

Vilma Jää + Leija Lautamaja

Sellosali, Leppävaara

Vilma Jää + Leija Lautamaja
Kohteen nimi: Vilma Jää + Leija Lautamaja
Osoite: Soittoniekanaukio 1 A, 02600 Espoo
Tapahtuma-aika:
27.11.2026 - 27.11.2026

Katso kartta isompana

Esittely:

Etnopopartisti Vilma Jää ammentaa voimansa vahvoista tunteista ja synkistä teemoista, tuoden kansanmusiikin tähän päivään ainutlaatuisella tavalla. Perinnesoittimet sulautuvat synteettisiin biitteihin, joissa suomalais-ugrilainen lauluperinne kohtaa modernin pop-estetiikan.

Kaija Saariahon Innocence-oopperan kansanlaulajan rooli nosti Jään kansainväliseen tunnettuuteen, ja Kosto-albumi (2023) sinetöi hänen asemansa suomalaisen musiikin huipulla. Albumi voitti Vuoden Etno -palkinnon Emma Gaalassa ja Vuoden Kansanmusiikkilevy -palkinnon Eläköön FOLK! -gaalassa. Vilman ainutlaatuinen ääni ja rohkea ilmaisutapa luovat tunnelmia, jotka liikkuvat perinteiden kunnioittamisesta uutta luovaan kokeiluun.

Illan avaa taitelijia, muusikko ja musiikintekijä Leija Lautamaa. Lautamajan instrumentteja ovat diatoninen haitari ja harmooni. Lautamajan musiikilliset juuret ovat eteläpohjalaisessa pelimanniperinteessä ja Alavuden pikkukylissä vahvana eläneessä rock-hengessä.

Muokattu: 20.07.2026